cq-text-component-placeholder

BUSINESS INFORMATICS

Outstanding Student Award -
Business Information Systems

Outstanding Undergraduate Student Award - BIS

  • 1984-1985 - Maria A. Diersing
  • 1985-1986 - Gregory C. Winbrow
  • 1986-1987 - Karen Ann Zimmerman
  • 1987-1988 - Daniel John Grout
  • 1988-1989 - Randell M. Miller
  • 1989-1990 - Stefanie Ann Foltz
  • 1990-1991 - Scott C. Huss 1991-1992 - Carol M. Colwell
  • 1992-1993 - JunJeong Lee
  • 1993-1994 - Cindy L. Boehmer, Jay B. Ratcliff
  • 1994-1995 - Lisa R. Giesel, Joseph E. Gubser
  • 1995-1996 - Marcia E. Kuebbing
  • 1996-1997 - Dennis Feller
  • 1997-1998 - Richard R. Hoofring
  • 1998-1999 - Sudha G. Siva
  • 1999-2000 - Donna G. Conway, Rebecca Hicks
  • 2000-2001 - Scott Molnar
  • 2001-2002 - Kathleen G. Williams
  • 2006-2007 - Allen Pettigrew
  • 2007-2008 - Raymond D. Lape, Melinda Lewis
  • 2008-2009 - Julie Miller 2009-2010 - Daniel Neises
  • 2010-2011 - Samuel Cecil 2011-2012 - Nomaswazi Nkosi
  • 2012-2013 - Thomas Benton
  • 2013-2014 - Abraham Zaki 2014-2015 - Tamara Gross
  • 2015-2016 - Mary Grenke
  • 2016-2017 - Karson Kendall, Sarah Richey
  • 2017-2018 - Mate Virag
  • 2018-2019 - BriAuna Keys
cq-text-component-placeholder
Outstanding Student Award -
Library Informatics

Outstanding Undergraduate Student Award - LIN

    • 2013-2014- Holly Richie
cq-text-component-placeholder
Outstanding Graduate Student Award -
Master of Business Informatics (formerly Master of Science in Information Systems)

Outstanding Graduate Student Award - MBI

  • 2001-2002- Amir Nasiri-Sarvi
  • 2002-2003- Donna Turner
  • 2003-2004- Geetanjali Goel
  • 2004-2005- Lee Stauber
  • 2005-2006- Paul J. Palmisano, Madan Dulal
  • 2006-2007- Andrei Grechko
  • 2007-2008- Steven E. Gutter 2008-2009- Veronica Todd
  • 2009-2010- Mark McFadden
  • 2010-2011- Shaila Kuchibhotla, Jesse Putnam
  • 2011-2012- Ammy Goff 2012-2013- Mark Rego
  • 2013-2014- Alexis Kellner
  • 2014-2015- David Bowling
  • 2015-2016- James Daniel
  • 2016-2017- John Breidert
  • 2018-2019- Tyler Cross, Joshua Hughes
cq-text-component-placeholder
Outstanding Graduate Student Award-
Master of Health Informatics

    Outstanding Graduate Student Award - MHI

  •  
    • 2008-2009- Gail Smith Grignon
    • 2009-2010- Paul Gittens
    • 2010-2011- Pamela Atkinson, Nancy Semrau
    • 2011-2012- Kelly Hammer
    • 2012-2013- Patricial Hope
    • 2013-2014- Eloise Clark
    • 2014-2015- Channon Adkins
    • 2015-2016- Heather Baer, Joann Hoskins, Stacey Marovich, Paul Hill
    • 2016-2017- Stephanie Fausz, Matt Elias
    • 2017-2018- Katherine Woods
    • 2018-2019- Sudha Keerthana
cq-text-component-placeholder
Outstanding Industry Engagement -
Business Information Systems

    Outstanding Industry Engagement Award - BIS

    • 2015-2016- Assem Alyomny
    • 2016-2017- Susy Cabrera-Portal
    • 2017-2018- Coleman Holmes

Communication

Department Top Scholar

    Department Top Scholar

  •  
    • 1988-1989- Tony Phillips
    • 1989-1990- Deborah Case
    • 1990-1991- Lynn McGinty
    • 1991-1992- Kameron Jay Hanselman
    • 1992-1993- Angela M. Edwards
    • 1993-1994- Carl S. Hennegen
    • 1994-1995- Brent A. Smith
    • 1995-1996- Kathleen S. Francis
    • 1996-1997- Mary M. Brownfield
    • 1997-1998- Gina M. Horton
    • 1998-1999- Chricinda L. Schaeffer
    • 1999-2000- Amy Wilimitis
    • 2000-2001- Giner A. Jansen
    • 2001-2002- Kimberly Mayo
    • 2002-2003- Candance Klein
    • 2003-2004- Joseph M. Glaser
    • 2004-2005- Ryan Wilham
    • 2005-2006- Christa Kilvington
    • 2006-2007- Jeffrey Fox, RP Proctor
    • 2007-2008- Paul Weber
    • 2008-2009- David Connor, Tabitha Fultz
    • 2009-2010- Stephanie Issacs
    • 2010-2011- Caroline Miller
    • 2011-2012- Rachel Manning
    • 2012-2013- Robbie Valerius
    • 2013-2014- Andrew Boehmker
    • 2014-2015- Clare Field, Paul Todd, Audrey Wilson
    • 2015-2016- Amber Lynch, Samuel Sherrard
    • 2016-2017- Victoria Lenz
    • 2017-2018- Hayley Emmerich, Aubrey Zettler
    • 2018-2019- Brandie Roberts
cq-text-component-placeholder
Outstanding Student Award -
Communication Studies (formerly Speech Communication)

    Outstanding Undergraduate Student Award - CMST

  •  
    • 1979 – Robert Ginn
    • 1980 – Jeffrey Blankenship
    • 1981 – Daniel P. Gormley
    • 1983 – Randy J. Blankenship
    • 1984 – Jayme L. Bonar
    • 1985 – Theresa Riley
    • 1986 – Stephen H. Short
    • 1987 -  Conda Delite Hitch
    • 1988 – Janet Bryant
    • 1989 – Victor B. Hugo
    • 1990 – Deana Elliott Tully
    • 1991 - Robin Crigler
    • 1992 - Michelle Deeley
    • 1993 - Paula S. Riley
    • 1994 - Abigail Byland-Flynn
    • 1995 - Ernest L. Cunningham
    • 1995-1996- Nathanael L. Noyd
    • 1996-1997- Kathleen M. Blomer
    • 1997-1998- Laura A. Eisenmenger
    • 1998-1999- Tiffany S. Mayse
    • 1999-2000- Anne Roenker
    • 2000-2001- Kara Clark
    • 2001-2002- Leigh Ann Schroeder
    • 2002-2003- Leslie Dorris
    • 2003-2004- Kim Dube
    • 2004-2005- Meghan Stahlhut, Jordan Dallas
    • 2005-2006- Anna Hogan
    • 2006-2007- Adam Leftin
    • 2008-2009- Ashley Bates-Purvis
    • 2009-2010- Stacey Hudson
    • 2010-2011- Kaitlin Cannava
    • 2011-2012- Joseph Fons
    • 2012-2013- Lauren Mohr
    • 2013-2014- Kate Calhoun
    • 2014-2015- Nick Berra
    • 2015-2016- Zoe Welch
    • 2016-2017- Britney Arnold
    • 2017-2018- Zane Wagner
    • 2018-2019- Sydney Reinert, Jessica Fibbe (online)
cq-text-component-placeholder
Outstanding Student Award -
Electronic Media & Broadcasting (formerly Radio & TV)

    Outstanding Undergraduate Student Award - EMB

  •  
    • 1979 – Susan Gabbard
    • 1980 – Cindy Cool
    • 1981 – Kevin Staab
    • 1982 – James D. Jacks
    • 1983 – Roland C. Schumacher
    • 1984 – Carlton Garlough, Jr.
    • 1985 – Todd Little
    • 1986 – Rhonda Snell
    • 1987 -  Mark A. Menter
    • 1988 – Jeff Louis Trauth
    • 1989 – Angela S. Lehman
    • 1990 – Ted Weil
    • 1991 - Christy McDonald
    • 1992 - A. Page Tubesing
    • 1993 - Christine R. Fischer
    • 1994 - Douglas M. Schepman
    • 1995 - Shannon J. Roll
    • 1995-1996- Tracy L. Purser
    • 1996-1997- Daniel L. Frasier
    • 1997-1998- Lisa N. Allison 
    • 1998-1999- Susanne D. Tidd
    • 1999-2000- Aaron Sharpe
    • 2000-2001- Michael A. Chirumbolo
    • 2001-2002- Bryan Radtke
    • 2002-2003- Sara Wittmeyer
    • 2003-2004- Courtney Barth 
    • 2004-2005- David Bond 
    • 2006-2007- Elizabeth Sloan
    • 2007-2008- Tyler Reid
    • 2008-2009- Bryan Houston 
    • 2009-2010- Sara H. Herndon
    • 2010-2011- Lucas Stegall
    • 2011-2012- Shayne Farrell 
    • 2012-2013- Eric Edens 
    • 2013-2014- Taylor Harris 
    • 2014-2015- Ashley Dugger 
    • 2015-2016- Kasey Long
    • 2016-2017- Alec Reynolds 
    • 2017-2018- Gil Brummett
    • 2018-2019- Molly Clinkenbeard
cq-text-component-placeholder
Outstanding Student Award -
Health Communication

    Outstanding Undergraduate Student Award - HCOMM

  •  
    • 2018-2019- Tierra Baldwin
cq-text-component-placeholder
Outstanding Student Award -
Journalism

    Outstanding Undergraduate Student Award - JOU

  •  
    • 1979 - James Joseph
    • 1980 - Hugh Johnson
    • 1981 – Constance Vickery
    • 1982 – Lynn R. Groh
    • 1983 – Gretchen A. Frehofer
    • 1984 – Glenn A. Hinken
    • 1985 – Mary Jane Hasselbrock
    • 1986 – Helen C. Krebs Tucker
    • 1987 – Linda J. Nesbitt
    • 1988 – Stephen Rohs
    • 1989 – Jean Marie Brock
    • 1990 – Ellen Horning
    • 1991 – Therese Bankemper
    • 1992 – Lisa Sperandeo
    • 1993 – Marsha D. Berry
    • 1994 – Stacey R. Durbin
    • 1995 – Amy Stephens
    • 1995-1996- John W. Bach
    • 1996-1997- Jillian St. Charles
    • 1997-1998- Lori M. Delor
    • 1998-1999- Christopher L. Cole
    • 1999-2000- Brian Lauer
    • 2000-2001- Anna A. Weaver
    • 2001-2002- Daniel Hester
    • 2002-2003- Susan Bartels
    • 2003-2004- Lori A. Cox
    • 2004-2005- Mary Glenn
    • 2005-2006- Stuart Mackenzie
    • 2006-2007- Brianna Bodine
    • 2007-2008- Kathleen Walker
    • 2008-2009- Linda Lawrence
    • 2009-2010- Amanda Hensley
    • 2010-2011- Jeremy Jackson
    • 2011-2012- Kevin Gillman
    • 2012-2013- John Minor
    • 2013-2014- Ryan Cahill
    • 2014-2015- Kevin Schultz
    • 2015-2016- Lizzie Kibler
    • 2016-2017- Tori Lenz
    • 2017-2018- Christopher Decker 
    • 2018-2019- Nicole Browning
cq-text-component-placeholder
Outstanding Student Award -
Media Informatics 

    Outstanding Undergraduate Student Award - MIN

  •  
    • 2008-2009- Dan Koabel
    • 2009-2010– Ian L. Herzog
    • 2010-2011- Tyler Henry
    • 2011-2012– Katie Ferguson
    • 2012-2013– Beth Russell
    • 2013-2014– Amber Nicole Childers
    • 2014-2015– Ben DeAngelis
    • 2015-2016– Kyle Joyce
    • 2016-2017– Andrew Gergel
    • 2017-2018– Katherine Ledermeier
    • 2018-2019- Neha Srivatsa
cq-text-component-placeholder
Outstanding Student Award -
Public Relations 

    Outstanding Undergraduate Student Award - PRE

  •  
    • 2003-2004– Katie Serio
    • 2004-2005– Susan Neltner
    • 2005-2006– Danielle Darin
    • 2006-2007– Laura Teeter
    • 2007-2008– Danielle Stout
    • 2008-2009– Clare Hingsbergen
    • 2009-2010– Courtney S. Lloyd
    • 2010-2011– Emma Woeste
    • 2011-2012– Susanna Knadler
    • 2012-2013– Taylor Dwyer
    • 2013-2014– Kelsey Patterson
    • 2014-2015– Stephanie Beach
    • 2015-2016– Nathan Garbig
    • 2016-2017– Julianne Marks
    • 2017-2018– Hannah Siefert
    • 2018-2019- Brianna Arsenault
cq-text-component-placeholder
Outstanding Graduate Student Award -
Master of Arts in Communication 

    Outstanding Graduate Student Award - Masters of Arts in Communication

  •  
    • 2007-2008– Dan Strasser
    • 2008-2009– Jeffery W. Fox
    • 2009-2010– Tracy L. Songer
    • 2010-2011– Chelsea M.A. Graham
    • 2011-2012– Igor Ristic
    • 2012-2013– Jake Matig
    • 2013-2014– Andrea Brooks
    • 2014-2015- Patrick Ashley
    • 2015-2016– Arielle M. Goldberg
    • 2016-2017- Anne Thompson
    • 2017-2018–Roxanne Renee Romero Millman
    • 2017-2018– Zoë Waldridge
    • 2018-2019- Annette Shumard

Computer Science

Outstanding Student Award-
Computer Information Technology

    Outstanding Undergraduate Student Award - CIT

    • 2007 - Tonya Gilbert
    • 2008 - Frederick Wessling
    • 2009 - Jason Froehlich
    • 2010 - Grant Welch
    • 2011 - Emily Crawford, John Murray, Justin Morgan
    • 2012 - Logan Smith
    • 2013 - Ryan Durban
    • 2014 - Nicholas Grout
    • 2015 - Lee Epling
    • 2016-2017 - Katelyn M. Schoster
    • 2017-2018 - Kelly Russell
cq-text-component-placeholder
Outstanding Student Award-
Computer Science

    Outstanding Undergraduate Student Award - CSC

    • 2006 - Gary Watson
    • 2007 - Elizabeth Whittle
    • 2008 - Christian Rice
    • 2009 - Chris Fronk
    • 2010 - Kimberly Hatcher
    • 2011 - Nicholas Cooper
    • 2011 - John Murray
    • 2012 - Spencer Egart
    • 2013 - Sean Butts
    • 2014 - Jamie Rump
    • 2015 - Erica Gentile
    • 2016 - Jerrod Elliott
    • 2016-2017 - Aubrey E. Franzen, Lauren M. Hensley
    • 2017-2018 - Catherine Schwwegman
cq-text-component-placeholder
Outstanding Student Award-
Data Science

    Outstanding Undergraduate Student Award - DSC

    • 2016-2017 - Nicholas B. Wanamaker
    • 2017-2018 - Austin Quillen
cq-text-component-placeholder
Outstanding Graduate Student Award-
Master of Science in Computer Information Technology

    Outstanding Graduate Student Award - Master of Science in Computer Information Technology

    • 2011-2012 - Matthew Brady
    • 2012-2013 - Richard Ahrens, John Dwyer
    • 2013-2014 - Irina Vorobyeva
    • 2014-2015 - Andrew Livingston
    • 2015-2016 - Arnold Pennington
    • 2016-2017 - Dustin C. Sulek
    • 2017-2018 - Ryne Heck
cq-text-component-placeholder
Outstanding Graduate Student Award-
Master of Science in Computer Science

    Outstanding Graduate Student Award - Master of Science in Computer Science

    • 2012-2013 - Yasmeen Alufaisan, Rubaiyat Hossain
    • 2013-2014 - Spencer Egart
    • 2014-2015 - Lora Anneken
    • 2015-2016 - John Newman
    • 2016-2017 - Brandon J. Wever
    • 2017-2018 - Rasheed El-Saleh
cq-text-component-placeholder
cq-text-component-placeholder